MS TIM Hrvatska
  • Home
  • O nama
  • Blog
  • Pozitiva unatoč MS-u
  • Kontakt

Iako ima multiplu sklerozu trči 1000 kilometara godišnje – otrčao 39 polumaratona i jedan maraton

19. travnja 2017.1 commentadmin

Priča našeg Saše Stankovića može biti inspirativna svima oboljelima od multiple skleroze

Na utrkama i polumaratonima diljem Lijepe naše, a i izvan nje  redoviti sudionik je 50-godišnji Saša Stanković, magistar matematike iz Zagreba, koji se već dvadeset godina bori s bolesti sa sto lica. Svi ga prepoznaju po plišanom zecu kojega drži u ruci trčeći maraton ili polumaraton pa mu je pseudonim koji koristi na utrkama Spori Zecov, ali ovaj naziv može prevariti jer Saša postiže rezultate koji su nedostižni i mnogim zdravim osobama. Pojašnjava kako je plišani zec posebna veza sa svojim kćerima, a zašto s njim trči, neka ostane mala tajna oca i kćeri. Prema svom optimizmu, realnom odnosu prema bolesti i životu, Saša bi mogao biti inspirativni primjer svim oboljelima od miltiple skleroze.

Saša Stanković (50) na jednom od svojih ukupno gotovo 1000 otrčanih kilometara


– Dijagnoza MS mi je postavljena 1997. Nakon dva-tri dana šoka nekako sam se pomirio s tim saznanjem, a i znao sam što mogu očekivati jer je i tata imao MS, ali pitanje “zašto baš meni ?” zapravo mi nikad nije isparilo iz glave. Prijatelji i obitelj su mi pomogli već time što me nisu sažalijevali već su se nastavili ponašati prema meni kao i prije, a ja sam se, nakon oporavka koji je potrajao par mjeseci jer sam morao ponovo učiti hodati, držati olovku u ruci i zakapčati gumbe, nastavio baviti sportom, izlaziti i putovati na rock koncerte kad god mi se pružila prilika – kaže Saša Stanković dodajući kako je trčati počeo prije 5 godina jer mu se raspala ekipa za nogomet i tenis, a i curling (“da, da, dobro ste pročitali!”, kaže Saša, to je onaj sjevernjački sport gdje natjecatelji na ledu bacaju neku vrstu čunjeva i ispred njih metlicama metu ledenu površinu) jer je zbog nedostatka leda pao u drugi plan.

– Za trčanje vam treba samo dobra volja, solidne tenisice i sportska odjeća, pa sam počeo trenirati, najprije sam, a zatim i s ekipom u klubu Brooks Running Team (AK Sljeme), većinom na Savskom nasipu, a manje na Sljemenu. Treninzi su postajali sve duži i zahtjevniji, a meni terapija očito odgovara pa sam nakon nekoliko mjeseci u ožujku 2013. otrčao prvi polumaraton u Osijeku.Do sada sam otrčao 39 polumaratona ( svaki preko 20 kilometara ) i jedan maraton ( 42.195 metara ). Posebno naglašavam brojke jer ljudi znaju pitati: “Čekaj, polumaraton, to je ono, 5, 10 km?”, ali i puno kraćih utrka kojih je sve više u Zagrebu ali i po cijeloj Hrvatskoj – pojašnjava Stanković koji je kao magistar matematike radio puno različitih poslova: programirao je još krajem 80-ih u vlastitoj tvrtki, vozio kamion, pisao filmske kritike za Radio 101, među prvima u Hrvatskoj s još nekoliko prijatelja uzgajao industrijsku konoplju, posjeduje i brokersku licencu i licencu upravitelja mirovinskim fondovima, a vodio je i agenciju za promet nekretninama. Kaže kako unatoč MS-u vodi uobičajen život kao da bolesti nema koliko god to može pa voli putovati, uživati na rock koncertima, zbog dobrog benda nije mu teško potegnuti ni do Australije, voli kazalište i kino, ali i dobro pojesti i popiti pivo jer “naš trener kaže da za svakih 5 istrčanih kilometara treba popiti jedno pivo”.


– Neki misle da živim, obzirom na svoju bolest, nekonvencionlan život. Što ima bolje od druženja s prijateljima, putovanja i uživanja u onom što volite? Kada sam s prijateljima nemam vremena razmišljati o MS-u, a i kad se dogodi relaps, napad, uz njih ga svakako lakše prebrodim. Do sada sam ih imao nekoliko i svaki put sam uspio vratiti funkcije koje su mi bile djelomično oštećene: fina motorika, ravnoteža, lijevi ekstremiteti koje uopće nisam osjećao. Kad nisam mogao zakopčati gumbe na košulji i ili zavezati cipele, nosio sam dolčevite i cipele bez žniranaca! Nastojim svaki problem pojednostaviti i rješavati ga dio po dio – na taj način sam stalno nečim zauzet, a svaki, pa i najmanji pomak prema rješenju me razveseli. Na isti način se odnosim i prema MS-u.Osim što mi pomaže da ostanem u kondiciji, trčim i zbog novih prijatelja i putovanja bez kojih bih, čini mi se, previše razmišljao o MS-u. Ovako, nemam vremena za to – sjetim se MS-a samo kad pretjeram pa mi tijelo da do znanja da ipak moram pripaziti na znakove umora i zaštiti se od sunca. Godišnje, s treninzima i utrkama otrčim oko 1.000 kilometara i potrošim dva para tenisica – izlaže Saša svoju životnu filozofiju. Tumači kako njemu trčanje očito odgovara, a drugima s MS-om bi preporučio da svakako pronađu neku tjelesnu aktivnost koja im najviše odgovara i savjetuje kako se umoriti treba, ali ipak stati na loptu na vrijeme i nastojati slušati što im tijelo govori…

Maratonac Saša Stanković otkriva i svoje skore planove.

– Utrka u Zadru se zove Wings for Life i to je globalni događaj: trči se u cijelom svijetu u isto vrijeme, a novac prikupljen od startnina i sponzora se u cijelosti koristi za istraživanje leđne moždine. Svatko trči koliko želi i može jer cilja nema, već trkače sustiže presretačko vozilo što je jedinstven format utrke koji omogućuje baš svakome da sudjeluje. Ovo je četvrta utrka i do sada sam s prijateljima sudjelovao na svakoj, pa i vas pozivam da nam se pridružite i ove godine! S ekipom iz kluba trčao sam i za klince s Downovim sindromom, a klupski kolege su sudjelovali i pomogli u organizaciji prvog MS walka pred dvije godine u Zagrebu- kaže Saša Stanković i dodaje kako troškove putovanja sam snosi i kao što neki ulažu u uređenje stana, njemu je veći gušt putovati, a za to vam realno ne treba previše novaca, jer vam solidan smještaj znači samo dobar krevet i čistu kupaonicu – ostalo vrijeme ionako istražujem mjesto u koje sam došao…, i naravno otrčim poneku utrku i odem na koncert”.

Uz Sašu predstavnica našeg MS tima na Wings of life bit će i naša Duda koja odlazi u Zadar i trči za svoju najbolju kolegicu Martinu koja je nakon teške prometne nezgode i ozljede kralježnice i leđne moždine ostala nepokretna.


Pričom o Saši započinjeno našu medijsku kampanju za ovogodišnji MS walk i umjesto suhoparne konferencije za medije ovom pričom želimo sipričati zašto oboljeli od MS-a hodaju oko Bundeku, zašto postoji MS tim Hrvatska i zašto nam se masovno priključuju oboljeli.

Širite pozitivne priče, bodrimo jedni druge i pobjedimo zajedno MS. Mi smo iznad bolesti. Svi smo mi  MS tim i jači smo od nje.

Hvala kolegi Miroslavu Flegi koji je priredio priču o Saši.

admin
Previous post Volim proljeće, mrzim proljeće Next post 3. Hrvatski MS walk – Hodaj za MS u Zagrebu, 31. svibnja na Svjetski dan multiple skleroze

1 comment. Leave new

Svjetski dan multiple skleroze: Hodajte na Bundeku i poduprite one koji se bore s bolesti | 24 sata
25. travnja 2017. 10:12

[…] Na utrkama i polumaratonima diljem Lijepe naše, a i izvan nje  redoviti sudionik je 50-godišnji  Saša Stanković, magistar matematike iz Zagreba, koji se već dvadeset godina bori s bolesti s  tisuću lica. Svi ga prepoznaju po plišanom zecu kojeg drži u ruci trčeći maraton ili  polumaraton, pa mu je pseudonim koji koristi na utrkama Spori Zecov, ali ovaj naziv može  prevariti jer Saša postiže rezultate koji su nedostižni i mnogim zdravim osobama. Prema svom  optimizmu, realnom odnosu prema bolesti i životu, Saša bi mogao biti inspirativni primjer  svim oboljelima od multiple skleroze.   MS Tim „Dijagnoza MS mi je postavljena 1997. godine. Nakon dva-tri dana šoka nekako sam se  pomirio s tim saznanjem, a i znao sam što mogu očekivati jer je i tata imao MS, ali pitanje  “zašto baš meni ?” zapravo mi nikad nije isparilo iz glave. Prijatelji i obitelj su mi pomogli već  time što me nisu sažalijevali već su se nastavili ponašati prema meni kao i prije, a ja sam se,  nakon oporavka koji je potrajao par mjeseci, jer sam morao ponovo učiti hodati, držati olovku  u ruci i zakapčati gumbe, nastavio baviti sportom, izlaziti i putovati na rock koncerte kad god  mi se pružila prilika“ – kaže Saša Stanković dodajući kako je trčati počeo prije 5 godina, jer  mu se raspala ekipa za nogomet i tenis, ali i curling.  ​ „Do sada sam otrčao 39 polumaratona (svaki preko 20 kilometara) i jedan maraton (42.195  metara ). Neki misle da živim, obzirom na svoju bolest, nekonvencionalan život. Što ima bolje  od druženja s prijateljima, putovanja i uživanja u onom što volite? Kada sam s prijateljima  nemam vremena razmišljati o MS-u, a i kad se dogodi relaps, napad, uz njih ga svakako lakše  prebrodim. Do sada sam ih imao nekoliko i svaki put sam uspio vratiti funkcije koje su mi bile  djelomično oštećene: fina motorika, ravnoteža, lijevi ekstremiteti, koje uopće nisam osjećao.  Kad nisam mogao zakopčati gumbe na košulji i ili zavezati cipele, nosio sam dolčevite i cipele  bez žniranaca! Nastojim svaki problem pojednostaviti i rješavati ga dio po dio – na taj način  sam stalno nečim zauzet, a svaki, pa i najmanji pomak prema rješenju me razveseli. Na isti  način se odnosim i prema MS-u“ – ističe Saša.  Naš Saša Stanković sudjelovat će i na utrci u Zadru „Wings for life“ za istraživanje leđne  moždine. Uz Sašu predstavnica MS tima na „Wings of life“ bit će i naša Dubravka Drljača, koja   odlazi u Zadar i trči za svoju najbolju kolegicu Martinu, koja je nakon teške prometne nezgode  i ozljede kralježnice i leđne moždine ostala nepokretna.  Cijelu priču o Saši pronađite ovdje  […]

Odgovori

Odgovori Otkaži odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *

Nove objave

  • OBAVIJEST O TESTIRANJU ZA ANTITIJELA NA COVID 19
  • Premijera dokumentarnog filma o putu od 800 kilometara koji su prehodali oboljeli od multiple skleroze
  • Preporuke za cijepljenje osoba s multiplom sklerozom cjepivima protiv COVID-19 infekcije
  • VIDEO: Online panel “Upoznaj multiplu sklerozu – bolest s tisuću lica”
  • 060 9002 POMOZIMO MARIU!

Najnoviji komentari

  • Održana konferencija za medije povodom Nacionalnog dana multiple skleroze | MS Tim Hrvatska o Učenici Strukovne škole rade maske za oboljele od multiple skleroze
  • Svjetski dan multiple skleroze: Hodajte na Bundeku i poduprite one koji se bore s bolesti | 24 sata o Iako ima multiplu sklerozu trči 1000 kilometara godišnje – otrčao 39 polumaratona i jedan maraton

Arhiva

  • ožujak 2021
  • veljača 2021
  • prosinac 2020
  • studeni 2020
  • listopad 2020
  • rujan 2020
  • svibanj 2020
  • travanj 2020
  • ožujak 2020
  • srpanj 2019
  • svibanj 2019
  • travanj 2019
  • veljača 2019
  • siječanj 2019
  • prosinac 2018
  • studeni 2018
  • listopad 2018
  • kolovoz 2018
  • svibanj 2018
  • rujan 2017
  • travanj 2017
  • ožujak 2017
  • veljača 2017
  • siječanj 2017
  • prosinac 2016
  • studeni 2016
  • listopad 2016
  • rujan 2016
  • kolovoz 2016
  • srpanj 2016
  • lipanj 2016
  • svibanj 2016
  • travanj 2016
  • ožujak 2016
  • veljača 2016
  • siječanj 2016
  • prosinac 2015
  • studeni 2015

Kategorije

  • Blog
  • Nekategorizirano
  • Uncategorized
  • Vijesti

Meta

  • Registriraj se
  • Prijava
  • Kanal objava
  • Kanal komentara
  • WordPress.org
  • Home
  • O nama
  • Blog
  • Kontakt
  • Webmail
© 2017 Sva prava pridržana. WiiDesign
Ova stranica koristi kolačiće da unaprijedi vaše iskustvo. Pretpostavljamo da ste ok s tim, no možete ih i isključiti u postavkama svog browsera.Shvaćam Read More
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Uvijek omogućeno

Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

Non-necessary

Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.

Spremi i prihvati